základní informace o činčilách
Činčila vlnatá Chinchilla lanigera
Toto zvířátko patří do čeledi činčilovití (Chinchillidae). Je to středně velký hlodavec s velkou hlavou, výraznýma očima, velkými ušními boltci a dlouhým chlupatým ocáskem. Jejich srst je velmi hustá a jemná (dokonce tak hustá, že se v ní nezabydlí žádný parazit) a má různé zbarvení dle barevné variety činčily (standart, black, ebonet, atd..). Původní místo výskytu činčil je Jižní Amerika-Bolívie, Peru a Argentina. Obývají nadmořské výšky od 800 do 5000 m.n.m.. Žijí buď v malých skupinkách, nebo ve velkých koloniích, které mohou čítat i 100 kusů. Mláďata se rodí osrstěná a vyvinutá. Pro tyto zvířátka je typické, že samice jsou větší než samci. Do čeledi činčilovití patří i další známý druh hlodavce-viskača.
Krmení
Činčily nejsou co se krmení týče nijak náročná zvířátka. Protože žijí v nehostinných oblastech, jejich trávící trakt je uzpůsoben tak, že z co nejmenšího a nejméně výživného krmení vytěží co nejvíce. Proto je důležité činčilu zbytečně nepřekrmovat různými pamlsky, protože jí tím můžete způsobit závažné zdravotní problémy.
Základ potravy tvoří kvalitní luční seno, které můžeme v létě nahradit zeleným listím-pampeliškou, vojtěškou, jitrocelem…). Je ale důležité, aby jste činčilu na zelené krmení přivykali, tzn.nejprve jí míchejte seno se zeleným krmením a seno postupně ubírejte. I přesto je dobré v letním období občas přidat i trochu sena.
Další složkou jejich potravy jsou speciální granule, které se vyrábí přímo pro činčily. V obchodech s potřebami pro zvířata jich najdete nepřeberné množství různé kvality. Jako pamlsek můžete podávat ovoce či zeleninu (moje činčilky zeleninu příliš nechtějí, ale po porodu jedí všechno-tedy i zeleninu), rozinky, sušené šípky, křížaly nebo kandované ovoce. POZOR pamlsky s mírou!!!!
Samozřejmostí a také nutností je dostatek větviček pro hlodání. Mohou být i s listím (v zimě sušené), z ovocných nebo nejedovatých stromů (vrba, dub, bříza), mohou být také keře-ostružiníky. V případě nouze, můžete činčile dát kousek ytongu-činčila ho nesní, pouze si o něj ohlodává zuby.
Také čistá a zdravotně nezávadná voda je velmi důležitá-nejlépe v napáječce.
Chov, ubytování a výbava klece
Činčily jsou zvířata, která jsou aktivní především v noci. Proto je důležité dbát na to, aby jste jejich domeček umístili na místo, kde ony nebudou rušit vás v noci a vy je nebudete rušit ve dne. Také to není zvíře, které by si hrabalo nory, nebo by potřebovali nějakou hlubokou podestýlku. Většinou je najdete odpočívat v domečku, nebo na větvi či poličce v horní části jejich bydlení. Asi nejvhodnější pro činčilu je klec-domácí výroby, nebo od nějakého šikovného kutila. Klece pro činčily prodávané v obchodech s potřebami pro zvířata nejsou příliš vhodné, spíše by měli sloužit jenom k přespání, protože činčila se v mí nemůže dostatečně „proskákat“. Je lepší mít klec vyšší než širší a vybavit ji různými policemi, domečkem a větvemi (nejen pro skákání po nich). Pokud chováte více činčil pohromadě, je nutné tomu klec uzpůsobit jak velikostně, tak počtem úkrytů. I činčilky chtějí být někdy samy. Minimální rozměry klece by měli být 50x60x100cm pro jednu činčilu. Velmi populární jsou tzv.skříňové klece (je to většinou stará skříň bez dveří-místo nich se udělají dvířka z pletiva). Je však nutné klec vybavit spoustou větviček na hlodání, aby se pak činčila nepustila do hlodání klece. Klec také může být zhotovena z pletiva, pokud plánujete odchovy, tak raději s menšími oky. Nutností je také domeček, miska na krmení, napáječka. Také myslete na to, že činčila se ráda koupe v písku (prodává se speciální pro činčily, nedoporučuji zkoušek jakékoliv náhražky). Nedávejte nádobu s pískem do klece na trvalo, činčily se do něj vykálí a písek je potom znečištění. Nejlepší je písek po okoupání vytáhnout z klece. Zdravé činčile stačí, když se koupe 1x za týden, ale protože činčily koupání opravdu milují, dopřejte ho své činčile každý den.
Činčily se mohou chovat v páru, 2 samice a 2 samci se těžko snáší, ale existuje spoustu výjimek, zvláště pokud jsou činčilky stejného pohlaví spolu od mládí. Lépe se ale daří skamarádit spíše samičky než samečky, záleží také hodně na povaze.
Rozmnožování
Činčily pohlavně dospívají okolo 8.měsíce života, kdy váží skoro 0,5kg. Tehdy by se měly začít používat v chovu. Jsou to zvířata sezónně polyestrické (tzn. říjový cyklus se v nepříznivých podmínkách zastaví). Proto se mláďata rodí nejčastěji na jaře a na přelomu léta a podzimu, kdy je potravy co nejvíce a jsou příznivé klimatické podmínky. Samice tak porodí dva vrhy za rok. (říjový cyklus samic se dá ovlivnit umělý osvětlením, ale samice je po více než 2 porodech ročně příliš vyčerpaná a může i zemřít!!!). Říjový cyklus se opakuje po 25-45 dnech a trvá asi 3-5dní. Samička je v tomto období velmi přítulná k samečkovi a doslova se mu nabízí (lze poznat pohledem na zadeček, kde se mezi řitním otvorem a papilou objeví otvor pochvy) Kromě toho samice vytlačí také "říjovou zátku", která má želatinózní konzistenci. Obvykle se však "ztratí" v podestýlce klece. Sameček samičku pronásleduje, ocáskem jakoby zametal zem a kroutí jím. Ve vhodnou chvíli na samičku skočí, zakousne se jí do kožíšku a pářící akt opakuje i několikrát, dokud jej samička neodežene. Nápadná je pak samečkova očista. Za několik hodin po úspěšném oplození vyloučí samička hlenovou zátku. Činčily jsou březí přibližně 111 dní (cca 16 týdnů). Velkého bříška si lze všimnout asi 3 týdny před porodem. V této době už jsou také zvětšené a narudlé bradavky. Údajně nejspolehlivější je zjišťovat hmotnost činčily; březí samice by měla každý měsíc přibrat 25-30 g poslední měsíc ještě více. Několik dní před porodem mohou být samičky agresivnější vůči samečkovi, mohou odmítat potravu. Klec by před porodem měla být důkladně vyčištěná, protože činčily mají tendenci rodit na jejím dně. Protože si nedělají žádné hnízdo, je vhodné udržovat v místnosti přiměřenou teplotu (nikdy ne pod 15 °C, nejlépe okolo 20 °C), aby novorozená mláďata neprochladla. Uvádí se, že činčily rodí především v noci nebo brzy ráno. Nejdříve odejde plodová voda, samička je pak mokrá okolo genitálií, na tlapkách i na čumáčku. Brzy následuje porod mláděte, samička mu z pochvy pomáhá tlamičkou. Poté odchází placenta, kterou samice celou pozře. Pokud se rodí více mláďat, obvykle je mezi nimi časový odstup 1-2 hodiny. Celý porod je poměrně rychlý, ale pokud je mláďat více, může se protáhnout na několik hodin. Mladé činčily se mají odstavovat ve věku 6-8 týdnů, kdy je jejich hmotnost asi 250 g. V tuto dobu jsou už schopné se živit pouze pevnou potravou a mléko nepotřebují. Zároveň už mají naučené všechny základní životní potřeby (koupání v písku, pojídání vlastních bobků, čištění kožíšku, hlodání předmětů ...).
Komentáře
Přehled komentářů
Mohob být dva činčiláci v jedn kleci? jednomu jsou 2 a druhému 0,5 roku...děkuji za odpověd
....................................
(lea, 5. 12. 2011 10:23)je to skvělí ale mohly bi ste tam dát i jine veci jako napriklad kde se vyskytuje
10.10.2011
(Myška, 10. 10. 2011 15:29)
Je to skvělý text.... hodně zajímavý a poučný. Hlavně ta část o ubytování.... celý text se mi moc líbil.
Super AHojky.....
hjziuii
(ohkkhg, 16. 2. 2010 11:33)
je to super ale mohly byste tam dat neco vic jinak super ahojky
vff ggbh
( jana, 10. 1. 2010 16:15)zajímalo by mě co by se s činčilou stalo kdyby se odstavila ve 3 týdnech?
mohou
(jana, 8. 4. 2012 18:38)