Základní informace o Osmácích
Osmák degu (Octodon degus)
je malý chilský hlodavec, lidově přezdívaný též chilská veverka. Jde o vysoce sociální zvíře (nemělo by být chováno jednotlivě, ale ve skupině). Osmák degu má přirozenou cukrovku, proto by se jim neměla podávat potrava bohatá na cukry. Jméno osmák má původ ve tvaru žvýkacích plošek jeho stoliček - tvarem připomínají osmičky.
Osmák degu je hlodavec velký asi jako malé morče (obvykle měří okolo 15 cm bez ocásku, 20-25 cm s ocáskem) s dlouhým úzkým ocáskem, který tvoří jednu až dvě třetiny délky těla a je na konci opatřeným štětičkou chlupů. Při chůzi nosí ocásek zvednutý a při šplhání po větvích s ním mává, aby vyrovnal balanc. Ocásek je velmi křehký, může proto zůstat v ruce člověku, který za něj osmáka chytí. Ulomený ocásek nedorůstá ani částečně.Zadní nohy jsou mohutnější a delší než přední, na každé noze je 5 osrstěných prstů s drápky, které si často okusují, aby jim nepřerostly. Běžně berou do předních pacek potravu a přidržují si ji u úst.Srst je obvykle hnědočerná, na bříšku krémové barvy. Má poměrně velké uši a dlouhé jemné vousky, které mají i hmatovou funkci.
Osmák je velmi aktivní tvor. Velmi dobře šplhá a skáče, proto je velmi těžké neochočené zvíře chytnout. V přírodě si staví hnízda ze všeho co najde (větvičky, listí, tráva). Velikost hnízda záleží na jeho postavení ve skupině, čím větší tím vyšší postavení má. Osmáci jsou aktivní hlavně v noci, kdy si vyhledávají potravu. Jsou to velmi společenští tvorové, vytvářejí početné sociální skupiny, proto by se neměli chovat samostatně. Jsou velmi spojení, pokud mají dostatečně velkou klec, se spousto větviček, prolézaček a úkrytů.
Osmáci mají poněkud zvláštní trávící trakt, který není uzpůsobený k trávení sacharidů a uhlohydrátů, proto by se jim neměla podávat potrava, která obsahuje větší množství cukrů (ovoce, pečivo, laskominy). Jsou to býložravci. Vhodným krmivem jsou pampelišky, různé trávy, kokoška pastuší tobolka a další nejedovaté rostliny, zelenina (mrkev, kedluben, zelí, salát, atd.), samozřejmě kvalitní seno. Vhodné jsou také ovocné větvičky k okusování. Samozřejmě je také důležitý dostatečný příjem vody.
Osmáci se dožívají přibližně 5-7 let. Dospělosti dosahují v 1 roce života. Na rozdíl od ostatních hlodavců, mají poněkud delší březost, ale mláďata se rodí ochlupená, vidí a mohou ihned přijímat stejnou potravu jako jejich rodiče. Březost trvá 87-93 dní, mláďat bývá 3-9 ve vrhu (z vlastní zkušenosti 4). V literatuře je uváděno, že otec bývá velmi starostlivý a o mláďata pečuje, moje zkušenosti jsou však opačné…První vrh sežrat, proto byl při dalších porodech přemístěn do samostatné klece. Mláďata mohou být odstavena ve věků 5-6 týdnů.
Komentáře
Přehled komentářů
potřebovala bych vědět od kolika let jsou osmáci degu sexuálně zralí abych mohla mít mláďata
chtěla bych mláďata
(Kristýna Benešová, 13. 6. 2010 11:21)